شهر هوشمند

شهر هوشمند به اختصار

آشنای با سرفصل های شهر هوشمند به اختصار با نمونه های بین المللی

شهر هوشمند (Smart City) به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، داری شش معیار اصلی ذیل باشد :

  1. حکمروایی هوشمند (Smart Governance)
  2. شهروند هوشمند (Smart Citizen)
  3. محیط زندگی (Smart Environment) و خانه هوشمند (Smart Home) هوشمند
  4. اقتصاد هوشمند (Smart Economy)
  5. حمل و نقل هوشمند (Smart Mobility)
  6. انرژی هوشمند (Smart Energy)

این نوشته بصورت دوره ای بروز رسانی میگردد.

سه شهر هوشمند برای درک بیشتر:

  • سنگاپور: دولت مزکور از فناوری های خاصی استفاده می‌کند که اگر در مکان‌های که سیگار ممنوع است کسی شروع به سیگار کشیدن کند خبر می‌دهد.  همچنین با استفاده از دوربین‌های مختلف جمعیت شناور هر نقطه از شهر را بررسی می‌کند و تمام افراد و وسایل نقلیه اعم از عمومی یا شخصی در هر لحظه در مکان خاصی مشخصه گذاری می‌شوند.
  • بیشترین اطلاعات از چرخ و فلک این شهر که ارتفاعی برابر با ۱۶۵ متر دارد جمع‌آوری می‌شود که عملکرد شهر را بیان میکند و کمک میکند که فروشگاه های اصلی و یا بیمارستان ها و نقاط اصلی شهر را بتوان ساده‌تر کنترل کرد.
  • دبی: در این شهر ۵۰ خدمات هوشمندانه تحت نظارت ۲۲ بخش با ماهیت دولتی پذیرش و اجرا می‌شود.این خدمات مانند ایجاد نرم افزارهای هوشمند گوشی موبایل جهت انجام کارهای روزانه و فعالیت‌های مالی از قبیل: ثبت نام خودرو، گرفتن تاکسی، پیگیری بسته‌ها، قبض‌های الکترونیکی، ‌پیدا کردن خودپرداز، پیگیری وضعیت ویزا، گزارش تخلفات و دیگر خدمات می باشد.
  • بارسلون: در این شهر انرژی به مقدار زیادی ذخیره میشود. لامپ‌های داخل خیابان به صورت هوشمند با رسیدن افراد و ماشین‌ها به منطقه روشن می‌شوند. اطلاعات در هنگام پارک کردن خودرو توسط سنسورهای مخصوص به راننده و شهروندان دیگر داده میشود. زباله های شهری پس از بسته بندی توسط زباله‌دان‌های هوشمند به کانال‌های هوشمند زیرزمینی فرستاده میشوند و طی عملیات مکانیکی جداسازی و بازیافت میشوند.

منابع:

شهر هوشمند، ویکی پدیا فارسی

دانشگاه بین الملی علوم و تحقیقات اوراسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.