اینترنت اشیاء, شهر هوشمند, مطالب عمومی

آشنایی با سیستم‌عامل‌های موجود برای اینترنت اشیاء

آشنایی با سیستم‌عامل‌های موجود برای اینترنت اشیاء
آشنایی با سیستم‌عامل‌های موجود برای اینترنت اشیاء

اینترنت چیزها / اینترنت اشیاء  به اختصار آی‌اوتی IoT، مخفف Internet of Things، سیستمی شامل ابزارهای محاسباتی، ماشین های دیجیتال، اشیاء، حیوانات یا افراد است که با هم مرتبط هستند، این سیستم قادر است از طریق شبکه، اطلاعات را بدون نیاز به ارتباط انسان با انسان یا انسان با کامپیوتر، رد و بدل کند، اینترنت چیزها به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند.

محصولات سخت افزاری مختلفی بر بستر اینترنت اشیاء در سرتاسر جهان تولید و همینک در دسترس و مورد بهره برداری قرار میگیرند، این محصولات معمولا سبک و روان بوده و از قدرت سخت افزاری محدودی بهره مندند، همچنین استفاده حداقلی از منابع سیستمی در دیوایس های مبتنی بر اینترنت اشیاء باعث شده است که شرکت های برتر فناوری و تراز اول در جهان شروع به تولید و توسعه سیستم عامل مخصوص برای محصولات خود در دنیای رو به پیشرفت IOT کنند.

شرکت های فعال فناوری در زمینه اینترنت اشیاء

1. بعنوان نمونه، گوگل سیستم عامل Android Things / Brillo را در I/O 2015 که پلتفرمی مبتنی بر اندروید و جهت استفاده در دستگاه های اینترنت اشیاء با قدرت بسیار کم و محدود از 32 تا 64  مگابایت رم طراحی و به بازار عرضه کرده است، این سیستم عامل در حال توسعه و توسط  JBLLenovo و LG Electronics در محصولاتشان استفاده می شود.

2. شرکت سامسونگ در زمینه ی خانه های هوشمند، محصولات هوشمند و IOT بسیار فعال بوده و در زمینه IOT  از پلتفرم مختص به خود تحت عنوان سیستم عامل ARTIK استفاده میکند که از لحاظ امنیت و سهولت بسیار خوب عمل کرده است، همچنین سامسونگ جهت فعالیت بیشتر در زمینه IOT در سال ۲۰۱۴ اقدام به راه‌اندازی استارتاپی تحت عنوان SmartThings نموده است.

3. شرکت مطرح Qualcomm که سازندهٔ چیپ‌ست‌های حرفه‌ای است نیز یکسری چیپ‌های اختصاصیIOT و پلتفرمی تحت عنوان AllJoyn را ابداع کرده است و نیز در توسعه پلتفرم های اختصاصی گوگل در زمینه آی او تی با این شرکت همکاری میکند.

4. شرکت هواووی از سیستم‌عامل LiteOS استفاده میکند که با حجمی معادل با ۱۰ کیلوبایت، جزو سیستم‌عامل‌های روان با کانفیگ ساده و همچنین با دستگاه‌هایی که از این سیستم‌عامل پشتیبانی کنند به خوبی سازگار است. دریافت سورس کد LiteOS.

در موارد دیگر، شرکت های خصوصی و یا تیم های برنامه نویسی حرفه ای شروع به طراحی، ساخت و توسعه سیستم عامل های متن باز برای وسایل مبتنی بر اینترنت اشیاء کرده اند.

5. بعنوان نمونه، Adam Dunkelsآدام دانکلز یک توسعه دهنده، برنامه نویس و کارآفرین موفق سوئدی و بنیانگذار شرکت Thingsquare شروع به ساخت و توسعه سیستم عامل اوپن سورس کانتیکی/ Contiki  در سال 2002 کرد که پس از او همینک توسط عده زیادی از توسعه دهنده گانی از سراسر دنیا و از شرکت‌هایی مثل تگزاس اینسترومنتس، اتمل، سیسکو سیستمز، دانشگاه آکسفورد و بسیاری دیگر توسعه میابد.

کانتیکی یک ابزار متن باز است که عملکرد حافظه، شبکه کردن از طریق IP، آگاهی از انرژی، بارگذاری ماژول های پویا، و پشتیبانی از دامنه وسیعی از سخت افزارها را بالا برده و باعث کارایی بیشتری آن ها می شود، در واقع کانتیکی در حد بسیاری پورتابل است به طوری که رایانه‌های بسیار قدیمی (برای مثال آتاری اس تی) و ریزکنترل‌گر‌ها و دستگاه‌های AVR (مانند بردهای آردوینو) و بسیاری دیگر را پشتیبانی کرده و بر عکس سیستم عامل‌هایی مانند نت‌بی‌اس‌دی، برای پردازنده‌های بدون واحد مدیریت حافظه طراحی شده است.

Contiki در شهر هوشمند کاربرد بسیاری دارد بهنوان نمونه برای سیستم های روشنایی خیابانی، نظارت بر صداها برای شهرهای کوچک، سیستم های نظارت بر تابش، و سیستم های هشدار دهنده هم استفاده می شود. این سیستم عامل با استفاده از رد و بدل کردن به بسیاری از اعمال پیشگیرانه نیز کمک می کند. لینک دانلود کانتیکی.

6. رزبینRaspbian یک سیستم عامل رایگان بر پایه دبیان است که برای استفاده در رزبری پای بهینه‌سازی شده و برای سخت افزارهای Raspberry Pi ساخته شده است، این سیستم عامل دارای ابزارهای امنیتی بهینه، شبکه بندی عالی و دسترسی به انبوهی از برنامه های رایگان است.

این سیستم عامل توسط یک تیم برنامه‌نویسی کوچک و علاقه‌مند بهبنیاد رزبری پای، برای کمک به اهداف آموزشی توسعه داده شده است.

رزبین سیستم عامل پیشنهاد شده توسط بنیاد رزبری پای است که در ژوئن ۲۰۱۲ کامل شده و توسعه آن همچنان ادامه دارد. انجمن رزبین از نرم‌افزارهای آزاد حمایت می‌کند و خود جزئی از آن است، ولی با این حال هزینه‌های توسعه آن رایگان نیست. کاربران رزبین می‌توانند برای کمک، از آن‌ها حمایت مالی کنند، لینک دانلود رزبین.

این نوشته بصورت دوره ای بروز رسانی میگردد.

منابع:

Samsung ARTIK Internet of Things (IoT) Platform

Android Things

AllJoyn

AllJoyn Open Source Project

LiteOS

Internet of things

Huawei LiteOS

Contiki operating system

Raspbian Debian-based computer operating system

 

سکان آکادمی :: آموزش برنامه نویسی

اینترنت اشیاء

کانتیکی

سیستم عامل رایگان بر پایه دبیان رزبین

 

منتشر شده توسط عبدالناصر هاشم آبادی

سلام من عبدالناصر هاشم آبادی / Abdelnasser Hashemabadi هستم؛ این وب سایت، بصورت شخصی توسط من بعنوان توسعه دهنده وب و شهرساز در جهت نشر و گسترش مقالات، مطالب و آموزش های لازم در زمینه شهر هوشمند، فناوری های نوین و زیر ساخت ها اطلاعاتی ایجاد شده است و همچنین در سایر موارد مطالب علمی در رابطه با نجوم، برنامه نویسی و هنر نیز بعنوان بخش های آزاد و بخشهای نیز در رابطه با شهرسازی و معماری شهری، بعنوان بخش شهری در این وبگاه درج میگردند. در این وبگاه سعی دارم مطالب جامعی در رابطه با شهر هوشمند و فناوری های مربوط به آن به فارسی در دسترس علاقمندان قرار دهم. علاوه بر رزومه و پروژه های من، در مواردی نیز اطلاع رسانی جهت پروژه ها و دوره های آموزشی در بخش اخبار جهت اطلاع رسانی درج میگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *