اینترنت اشیاء, شهر هوشمند, فناوری ها نو

ارتباط اینترنت اشیاء و بلاکچین

زنجیره بلوکی
زنجیره بلوکی

اینترنت اشیاء و بلاکچین، جهان مدرن به سرعت رو به رشد است، فناوری های نو با قدرت به پیش میروند و شرکت های بزرگ راننده های این شتاب اند، فناوری های بزرگ درحال‌ ورود به جهان هستند.

حوزه‌های اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، بلاک‌ چین و کلان‌داده (بیگ دیتا) در حال دگرگونی قوانین حاکم بر دنیا هستند. قطعا، رشد و گسترش فناوری‌های مذکور با افزایش نگرانی‌ها نیز همراه است.

در زمینه اینترنت اشیا، با شکل گیری بلاکچین بسیاری از نگرانی های در رابطه با این فناوریبطور کلی رفع شده اند در نتیجه‌گیری فرض ترکیب‌شدن اینترنت اشیاء و بلاک‌چین، می‌توان سیستمی بدون نقص را تصور کرد؛ سیستمی که در آن اشیای هوشمند در شبکه‌ای با نظارت کم انسانی فعالیت می‌کنند. این شبکه از دفتر کل تغییرناپذیر بهره می‌برد؛ چون امنیت بلاک‌چین و تاحدودی هک‌ناپذیربودن آن اثبات شده است به‌علاوه، سیستم توکن مناسب این ترکیب را کامل خواهد کرد.

زنجیرهٔ بستکییا زنجیرهٔ بلوکی (به انگلیسیBlockchain) سیستمی است برای ثبت و ضبط داده‌ها. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیرهٔ بلوکی این است که کار ذخیرهٔ این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد. معروف‌ترین کاربرد زنجیرهٔ بلوکی پول رمزی بیت‌کوین است.

بلاک‌چین پایه‌های اینترنت را بازسازی می‌کند. یکی از ضعف‌های اصلی و مانع اتصال هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، مشکلات امنیتی است که در سطح و فرم کنونی اینترنت وجود دارد.

اگر اینترنت اشیاء مشکلاتی از نوع امنیت و خرابکاری دارد، ترکیب آن با بلاک‌چین به‌منظور ساخت دفتر کلی امن و نفوذناپذیر کاملا منطقی به‌نظر می‌رسد. بدین‌ترتیب، اگر هوش مصنوعی با مشکل ضبط و نگه‌داری داده‌ها مواجه است، دفتر کل توزیع‌شده کمک بزرگی برای آن خواهد بود.

منتشر شده توسط عبدالناصر هاشم آبادی

سلام من عبدالناصر هاشم آبادی / Abdelnasser Hashemabadi هستم؛ این وب سایت، بصورت شخصی توسط من بعنوان توسعه دهنده وب و شهرساز در جهت نشر و گسترش مقالات، مطالب و آموزش های لازم در زمینه شهر هوشمند، فناوری های نوین و زیر ساخت ها اطلاعاتی ایجاد شده است و همچنین در سایر موارد مطالب علمی در رابطه با نجوم، برنامه نویسی و هنر نیز بعنوان بخش های آزاد و بخشهای نیز در رابطه با شهرسازی و معماری شهری، بعنوان بخش شهری در این وبگاه درج میگردند. در این وبگاه سعی دارم مطالب جامعی در رابطه با شهر هوشمند و فناوری های مربوط به آن به فارسی در دسترس علاقمندان قرار دهم. علاوه بر رزومه و پروژه های من، در مواردی نیز اطلاع رسانی جهت پروژه ها و دوره های آموزشی در بخش اخبار جهت اطلاع رسانی درج میگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *